Imunotop - Pro kvalitnější činnost

Nařízení komise EU o potravinách nového typu

Jak už bylo zmíněno. Nesmyslných nářízení EU není nikdo dost, a tak se obětí nesmyslnosti vyhlášek a nařízení se stal mimojité i enzym nattokináza, který je obsažen v potravině NATTO a tedy v přípravku Natto NKCP, který jsme museli k 9.7.2012 stáhnout z prodeje. Důvod stažení je jediný – nattokináza je dle nařízení Evropského parlamentu potravina nového typu . To přesně znamená, že nebyla na trhu Evropské unie k dispozici před květnem 1997.  

 

Oficiální znění

Potravinami nebo složkami potravin nového typu se rozumí potraviny, u nichž nebyla doložena historie spotřeby před 15. 5. 1997, kdy vstoupilo v platnost nařízení EP a R (ES) č. 258/1997 ze dne 27. ledna 1997 o nových potravinách a nových složkách potravy.
Célé nařízení si můžete přečíst zde.

 

Další byrokratický zmetek?

Paradoxem této situace je, že přípravek Natto NKCP je vyroben z potraviny NATTO. Jedná se o doplněk stravy, který je jen extraktem této potraviny. My jsme nalezli důkaz, že NATTO jako potravina zde v ČR byla prodána před květnem 1997, ale ten nebyl Ministerstvem zdravotnictví uznán. Důvod neuznání této potraviny je, že se nejedná o nattokinázu. Nesmysl, protože nattokináza je enzym izolovaný z potraviny NATTO. Je tedy běžnou součástí této potraviny.
 
Potravina tedy uznána nebyla. Na druhé straně ale nesmíme u doplňků stravy uvádět, že mají jakékoliv léčivé nebo preventivní účinky na organismus, protože dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin nesmí být u doplňků stravy uvedeno žádné onemocnění nebo patologický stav. Tudíž otázkou je, kde přesně se pohybujeme – na jednu stranu to není potravina, ale na druhou zase je. 
Další aktuality
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Rozumíme.